Hey!Tonal

Hey!Tonal to zespół, w którym udzielają się muzycy grający wcześniej w wielu znakomitych składach. Pomysłodawcami i inicjatorami są fenomenalni: Mitch Cheney /Rumah Sakit, Sweep The Leg Johnny, Species Being/ i Kevin Shea /Storm & Stress, Get The People, Talibam!, Coptic Light/, do których następnie dołączyli: Dave Davison /Maps&Atlases/, Alan Mills /Chii-saioto/ i Theo Katsaounis /Weather, Locks, Joan of Arc, ZZZZ/.

Genezą powstania zespołu był projekt Drummers Perspectives Mitcha Cheney’a, który zapragnął zarejestrować improwizowane partie znajomych perkusistów. Jako pierwszy swoje wyczyny nagrał Kevin Shea,do którego reszta muzyków dograła swoje improwizacje i interpretacje, a które Cheney i Mills odpowiednio pocięli i stworzyli z nich materiał, który znalazł się na płycie.

Ich muzyka przywodzi na myśl matematyczne równania, ale w przeciwieństwie do nauk ścisłych, Hey!Tonal nie dostarczają kategorycznych i oczywistych wyników. Brzmią jak Fennesz, Aphex Twin i Autechre, tyle że zagrani na żywych instrumentach. Formacja buduje swoje kompozycje stopniowo piętrząc dźwięki, w konsekwencji konstruując czasoprzestrzeń zabierającą słuchacza w daleką krainę zapomnienia. Jako bonus otrzymujemy jeszcze porywający groove, którym przesiąknięta jest muzyka Hey!Tonal, a którego na próżno szukać u innych współczesnych eksperymentatorów.
Być może wpływ na efektywną i efektowną całość zawartą na debiutanckiej płycie zatytułowanej z genialną prostotą Hey!Tonal (2009), miała forma rejestrowania kompozycji. Nagrane podczas osobnych, jednoosobowych sesji partie instrumentów, które solo nie znaczą nic, stopiono i zmanipulowano w studio tak, że rażą raz math-rockową hipnozą, hardcore’owym tempem, jazzowymi improwizacjami czy post- rockowymi anty-harmoniami.
Koncerty Hey!Tonal będą artystycznym wydarzeniem. Zespół po raz pierwszy wyruszył w trasę, ćwicząc wspólnie jedynie kilka dni przed wylotem do Europy. Perspektywa usłyszenia na żywo kompozycji, które zostały spreparowane w tak wyjątkowy i anty-koncertowy sposób, jest więcej niż kusząca. Zresztą członkowie Hey!Tonal podkreślają, że nie są muzyczną grupą, ale bardziej grupą muzyków. Tym samym artyści sugerują niezdyscyplinowane atrakcje podczas koncertów...

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x