Autopilote

Autopilote jest wyjątkowo intrygującym projektem czesko-japońskim, w skład którego wchodzą: legendarny czeski perkusista Pavel Fajt, wirtuoz gry na didgeridoo Ondrej Smeykal oraz obdarzona niezwykle ekspresyjnym głosem i nieograniczonym temperamentem Japonka Yumiko Ishijima.

Pavel Fajt - jest czołową postacią czeskiej awangardy, grał i współpracował ze słynną Ivą Bittovą, zespołem Pluto, Dunaj, Fredem Frithem, Jimem Menesesem. Na koncertach często prezentuje instrumenty perkusyjne i elektroniczne własnej konstrukcji.

Ondrej Smeykal - czarodziej gry na didgeridoo. Współpracował i grał między innymi z Pavlem Fajtem, Ivą Bittovą, Monkey Business, Wooden Toys, Monika Naceva. Ondrej uznawany za wirtuoza i magika gry na didgeridoo stworzył dla tego instrumentu znaczące miejsce wśród instrumentów solowych. Jako jednoosobowa orkiestra tworzy balistyczne,wgniatające i niewiarygodne rytmy. "Didgeridoo to instrument tradycyjny z Australii przeznaczony do progresywnego grania,głównie do tańca. Na brzmienie wpływ ma sposób oddychania, praca ustami, praca policzkami, językiem.

"Używam dwóch mikrofonów - jeden do wprowadzania dzwięku z oddychania nosem, drugi wzmacnia dzwięk wychodzący z didgeridoo" -- mówi Smeykal. Jego kolekcja instrumetów liczy około 120 sztuk. Ostatnio poszerzył swoje bogate instrumentarium o suzafon i fujarę pasterską.

Yumiko Ishijima - autorka piosenek, muzyk, ilustratorka oraz utalentowana Mangaka, czyli rysowniczka komiksowych mang. Zasilała szeregi pierwszych japońskich punkowych załogantów jeszcze w latach 70-tych. Pisała teksty również dla innych artystów takich jak: Shinohara, Ryoko czy też idol techno Shishido Rumi. Jest autorką gry na playstation wydanej przez BMG, jak i edukacyjno-rozrywkowych komiksów-mang do książek wprowadzających w tematykę wykorzystania komputera w muzyce. W latach 89-94 robiła serie ilustracji, pisała eseje i reportaże dla wydawnictwa "Takarajima". Yumiko mieliśmy okazje zobaczyć na koncertach PAPAYA PARANOIA - szalonego japońskiego kolektywu poruszającego się w obszarach elektro-breakbeat-jungle-pop-punk-harakiri-disco style.

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x