The Drift

Zespół powstał w 2002 roku, początkowo jako projekt uboczny gitarzysty / klawiszowca grupy Tarentel Danny'ego Grody i basisty Lazarus Trevor'a Montgomery, by po odejściu tego ostatniego stać się pełnowymiarowym zespołem. Montgomery został zastąpiony przez kontrabasistę Safa Shokrai, a oprócz niego składu dopełnili: Rich Douthit na perkusji oraz Jeff Jacobs grający na trąbce oraz zajmujący się elektroniką. W tym składzie, latem 2005, zespół wydał debiutancką EP "Streets/Nozomi". W tym samym roku, w limitowanym nakładzie, ukazała się płyta z serii "Travels in Constants, Vol. 19", na której znalazły się wcześniejsze nagrania zespołu z Montgomerym na basie. Długo oczekiwany, debiutancki album The Drift ukazał się w październiku 2005 pod tytułem "Noumena" i spotkał się z ciepłym przyjęciem, choć krytycy mieli kłopoty z zaszufladkowaniem zespołu. W recenzjach pojawiały się takie określenia jak atmosferyczny "ambient post-rock" i "dub-jazz" oraz tak skrajne jak "ambient nosie", "elegant guitar rock" po "jazz ballads" i "down-tempo hip-hop". Jazzowy webzine One Final Note określił muzykę na płycie jako fascynujące i ambitne zderzenie różnych gatunków, które umiejętnie wymieszane tworzą własny, unikalny styl. Na płycie można usłyszeć wszystko: od jazzowych dźwięków lat 70tych, poprzez awangardową nawałnicę gitar aż do powściągliwego post-rocka, a wszystko zagrane z pasją i brzmiące niezwykle świeżo. Momentami brzmi to jak Mogwai z trąbką, w spokojniejszych utworach jak Tortoise z okresu "TNT", a do tego wszystkiego dochodzi pulsujący bas ala King Tubby i trąbka, która wielu recenzentom kojarzy się z Miles'em Davis'em.

W roku 2007 zespół wydał płytę "Ceiling Sky", na której znalazły się utwory publikowane wcześniej tylko na winylu, oraz debiutancka EP "Streets/Nozomi". Na płycie znalazły się również 2 remiksy utworów z "Noumena" w wykonaniu Four Tet i Sybarite.

W kwietniu 2008, po 3 latach od momentu debiutu, ukazał się drugi album grupy zatytułowany "Memory Drawings". The Drift koncertowali w Ameryce i Japonii, u boku m.in. Mono, Slint. W maju wyruszają na trasę po Europie, której ukoronowaniem będzie występ na festiwalu All Tomorrow's Parties, na który zostali zaproszeni przez zespół Explosions In The Sky. 

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x