Regenorchester: Hautzinger, Fennesz, Buck, Ex

REGENORCHESTER XII to swoista supergrupa, w skład której wchodzą czołowe postacie współczesnej elektroniki i muzyki improwizowanej.
Projekt Regenorchester powstał w 1995 roku w Londynie z inicjatywy Franza Hautzingera, cenionego austriackiego trębacza i improwizatora.
Przez lata przez Deszczową Orkiestrę Hautzingera przewinęło się wielu uznanych muzyków, miedzy innymi Christian Fennesz i Otomo Yoshihide,od ubiegłego roku natomiast projekt występuje w składzie:

Franz Hautzinger – trąbka
Martin Siewert (RADIAN) – elektronika
Luc Ex (THE EX) – bas
Tony Buck (THE NECKS) – perkusja

 

Christian Fennesz - ur. 1962, austriacki twórca muzyki elektronicznej, ikona nowej muzyki, jeden z najważniejszych i najbadziej cenionych twórców gatunku. Używa gitary i laptopa, korzysta głównie z oprogramowania Max/MSP.
Zaczynał jako gitarzysta pop-noise'owego zespołu Maische, w latach 90. był aktywny na wiedeńskiej scenie techno, z czasem jego poszukiwania własnego języka w muzyce zaprowadziły go w kierunku produkcji studyjnej i eksperymentów z brzmieniami elektronicznymi. Wydał uznane za kluczowe dla muzyki elektronicznej albumy-arcydzieła "Hotel Paral.lel" (Mego, 1997) i "Endless Summer" (Mego, 2001), później rozpoczął współpracę z równie znaną wytwórnią Touch.
Nagrywał i koncertował z artystami takimi jak Keith Rowe, Mike Patton, Peter Rehberg i Jim O'Rourke (jako trio Fenn O'berg), Stephen Mathieu, Ekkerhard Ehlers.

Tony Buck - urodzony w Sydney w 1962 roku eksperymentalny perkusista, uznawany za jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych improwizatorów na świecie.
Po ukończeniu New South Wales Conservatorium of Music był mocno zaangażowany w australijską scenę jazzową, był jej animatorem oraz jednym z najbardziej aktywnych muzyków. Grywał m.in. z Branfordem Marsalisem, Cliffordem Jordanem czy Ernie Wattsem.
Wraz z Chrisem Abrahamsem i Lloydem Swantonem stworzył bodaj najbardziej kultową australijską grupę - The Necks. Każdy z ich trzynastu albumów to awangardowa mieszanka jazzu, ambientu i minimalizmu, o absolutnie niepowtarzalnym brzmieniu.
Tony Buck, wraz z Otomo Yoshihide i Kato Hideki stworzył też hardcoreimprov projekt PERIL. Współpracował także z takimi artystami i zespołami jak Peter Brotzmann, John Zorn, Han Bennink, The EX, Ne Zhdali czy Phil Minton.

Luc Ex - ur. 1958, holenderski basista, współtwórca legendarnej formacji The EX, z którą był związany przez blisko 20 lat. The EX w nowatorski sposób reinterpretowało różne gatunki muzyczne, przede wszystkim rockową improwizację.
Zespół nagrywał i koncertował z tak znaczącymi postaciami muzyki współczesnej, jak Sonic Youth, Fugazi czy Han Bennink.
Luc Ex w latach 90. współtworzył także (wraz z Tomem Cora) projekt ROOF, zajmuje się również dystrybucją płyt i filmem eksperymentalnym.

 

 

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x