Jah Free

Jah Free jest zaangażowany w scenę reggae od około 30 lat. Po raz pierwszy wystąpił na scenie z zespołem Tallowah, który później zmienił nazwę na Bushfire i znany był z koncertów na festiwalowej scenie całej Europy. Po rozpadzie tych ostatnich Jah Free podjął się działalności solowej i założył Rainbow Studio w Basildon, konsekwentnie pracując z artystami różnych muzycznych stylów: rocka, punka, jazzu, new wave itp. Jednakże żadna inna muzyka nie poruszyła go tak do głębi jak uwielbiane przez niego reggae.

Tworząc nowe kompozycje, jak i wykorzystując to, co stworzył jeszcze w ramach zespołu, zaczął nagrywać, projektować, wydawać i rozprowadzać swoje własne płyty. Rezultatem były single "Wicked Can't Run", „Rod Of Correction", "Lightning Clap", "Rydimm" oraz "Vampire". Wszystkie stały się piorunującymi hitami sound systemów.

Zarówno te wydawnictwa, jak i wyróżniające się i pełne energii sesje na żywo zwróciły na Jah Free uwagę Universal Egg - wytwórni płytowej prowadzonej przez Zion Train. Najpierw pojawił się na kultowych składankach "All the World in an Egg" oraz "Lead with the Bass II", by następnie w tych barwach wydać debiutancki solowy album "Breaking Out".

Jego wspaniałe sety można było usłyszeć również w trakcie pamiętnej trasy Zion Train w Polsce w 1998 roku, a debiutancki album i pochodzący z niego utwór "Wicked Cannot Run" stały się hitem krajowych sound systemów i zostały wydane w Polsce na kasecie. Od tamtej pory Jah Free wielokrotnie gościł w Polsce na festiwalowych i klubowych występach.

Nakładem Universal Egg ukazał się również kolejny album Jah Free - „Outernational Dub Convention", tym razem współdzielony z Vibronics. W roku 2003 własnym nakładem wydał album „Unity", gdzie w odróżnieniu od poprzedniej czysto dubowej produkcji pojawia się wielu wokalistów, a i częściej słychać w tej roli samego Jah Free. Wydana w 2006 roku przez polski label Siódemki Faktory płyta zatytułowana "Pillar of Salt" była efektem współpracy Jah Free jako twórcy riddimu z międzynarodowym gronem wokalistów. Wyprodukował on również remix dla warszawskiej Sedativy.

2010 rok to kolejna jego pełnowymiarowa produkcja - „Rebel in this Time".

Ostatnie wydawnictwa Jah Free to winylowe single „Turnin the Grace" oraz „Devils Playground", gdzie gościnnie pojawiają się wokalistki Sister Simiah, Sista Sherin oraz włoski pieśniarz Dan-I.

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x