Meritum

Grupę tworzą muzycy związani z warszawską sceną niezależną i jazzową. Zespół powstał już w roku 2001, ale aktualny skład ustalił się pod koniec 2002 roku. Ich muzyka często kojarzona z energetycznym "klezmer jazzem", łączy jednak różne style i konwencje muzyczne w poszukiwaniu piękna i rzeczywistego sensu, czyli muzycznego Meritum. Zespół gra swoje autorskie kompozycje, w których akustyczne brzmienie kwartetu (fortepian, klarnet, gitara basowa, perkusja) wzbogacone zostaje przez dźwięki konkretne, field-recording oraz skrecze dj Lenara. W ich muzyce słychać zarówno wolność improwizacji, zabawę konwencją jak i kompozycyjno-aranżacyjną precyzję. Jest tu wiele radości, szaleństwa, ale także smutku i nostalgii – co czyni utwory Meritum zaskakującymi, uniwersalnymi.

Występowali między innymi na pierwszej oraz czwartej edycji festiwalu WUJ-ek (Warszawski Underground Jazzowy), na Mironaliach 2002 oraz w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2003. Grali we wszystkich, najważniejszych klubach jazzowych w Polsce. W sierpniu 2003 zespół zrealizował trasę koncertową w Norwegii północnej, wystąpił miedzy innymi w Bodo oraz w MoiRana. W kwietniu 2004 Meritum wzięło udział w festiwalu "Nowa Tradycja" organizowanym przez Polskie Radio. Zespół ma na koncie debiutancki album wydany nakładem wytwórni Lado Abc (www.ladoabc.com) oraz mini-płytę "Single Live". W kwietniu 2006 miała miejsce premiera drugiego albumu długogrającego o nazwie "Szcz". Z najnowszym materiałem zespół koncertuje min. na festiwalu "Terra Polska" w Berlinie, "Fete de la Musik" w Paryżu oraz na słynnym "Święcie Kina Niemego" organizowanym przez Filmotekę Narodową. Muzyka Meritum staje się teraz bardziej zdecydowana, drapieżna i energiczna. Jednak jej specyficzna melodyka, starannie dopracowane aranżacje oraz spontaniczność wykonań tworzą niezwykle oryginalny styl oraz język muzyczny zespołu.

Re

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x